Warsztaty

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w warsztatach!

Warsztaty odbywają się w sobotę (25.04.2015 r.).

Zapisy dokonują się przez stronę podaną poniżej każdego z warszatów.

Prosimy o zapoznanie się z informacją znajdującą się w pliku (rozkład_warsztatów.pdf) umieszczonym na dole strony.

Aby wziąć udział w sobotnich warsztatach należy wypełnić elektroniczne formularze zapisu, dostępny przy nazwie warsztatu (dla każdego warsztatu oddzielny). Uczestnik otrzyma maila zwrotnego z informacją o kwalifikacji - zakwalifikowany lub wpisany na listę rezerwową. Warunkiem uczestnictwa w warsztacie jest dodatkowe potwierdzenie na stanowisku rejestracyjnym w dniu Sympozjum, do końca trwania pierwszej przerwy (do godziny 12:30). Po tym czasie, osoby które nie zarejestrowały się w formularzu internetowym, będą mogły zapisać się na warsztaty. Warunkiem zapisania się na warsztaty są wolne miejsca.

Informujemy, że w Warsztatach mogą wziąć udział Ci, którzy zgłosili swoje uczestnictwo bierne lub czynne w sympozjum. Te osoby, które tego nie zrobiły, a zgłosiły swoje uczestnictwo w warsztach proszone są (jak najszybciej!) o rejestrację (uczestnictwo bierne). W przeciwnym razie zostaną wykreślone z listy osób biorących udział w warsztatach.

1) Badanie różnicowe kręgosłupa lędźwiowego i stawy biodrowego z punktu widzenia terapii manualnej przy       zaburzeniach chodu pacjenta

Prowadzący: Ernest Wiśniewski, Reha Plus 

W trakcie warsztatu zademonstrowana  zostanie funkcjonalna diagnostyka kręgosłupa lędźwiowego i stawu biodrowego. Pokazane zostaną proste i łatwe do zastosowania w praktyce klinicznej testy różnicujące miedzy układami: stawowym, mięśniowym i nerwowym, a także strategia budowania terapii na podstawie stawianych wniosków i hipotez pierwotnego zaburzenia.

2) Problemy obręczy barkowej badanie i propozycje terapii z użyciem koncepcji PNF

Prowadzący: Joanna Jaczewska, Reha Plus 

- Omówienie podstawowych założeń koncepcji PNF

- Analiza biomechaniki obręczy barkowej

- Omówienie najczęstszych patologii

- Przedstawienie sposobów terapii wybranych patologii  u pacjentów z wykorzystaniem elementów koncepcji PNF

- Praktyka w parach

- Dyskusja

3) Koncepcja Cyriax badanie różnicowe stopy i propozycje terapii.

Prowadzący: Maciej Rębisz, Reha Plus 

Koncepcja Cyriax polega na diagnozowaniu  i leczeniu tkanek miękkich z wykorzystaniem technik manipulacyjnych, mobilizacyjnych oraz masażu poprzecznego. W trakcie warsztatu zostaną zaprezentowane techniki terapeutyczne i diagnostyczne w odniesieniu do stopy i najczęstszych jej zaburzeń.

4) Kinezio Taping, zasady i wskazania - przykłady praktyczne

Prowadzący: Agnieszka Wierciak, Reha Plus

Taśma została wynaleziona jako elastyczny, przepuszczający powietrze i samoprzylepny Tape, który odpowiadał właściwościom elastycznym ludzkiej skóry. W połączeniu z wiedzą z zakresu kinezjologii doprowadziły do całkowicie nowej koncepcji leczenia. Ściśle określony sposób klejenia za pomocą „Kineziotaping“ stymuluje układ limfatyczny, poprawia krążenie, reguluje tonus mięśniowy i aktywuje układy uśmierzające ból. Na warsztacie omawiane będą techniki podstawowe.

5) Zastosowanie zasad osteopatii w praktyce

Prowadzący: Torsten Liem, Polska Akademia Medycyny Osteopatycznej

Warsztat zostanie poprowadzony przez Torstena Liem’a, założyciela i dyrektora niemieckiej szkoły osteopatii OSD w Hamburgu, wykładowcę w Polskiej Akademii Medycyny Osteopatycznej, uznanego osteopatę, wykładowcę oraz autora licznych publikacji w zakresie osteopatii. Pan Liem przedstawi podstawowe zasady i założenia osteopatii oraz pokaże jak stosować je w praktyce.

6) Zarządzanie czasem

IFMSA-Poland Oddział Warszawa 

Bardzo często ciężko jest pogodzić życie studenta, natłok nauki oraz działalność dodatkową. Warto odświeżyć swoje umiejętności organizacyjne, kiedy zaczyna brakować nam czasu, a nasi trenerzy profesjonalnie opowiedzą, jak sobie z tym wszystkim poradzić.

7) Motywacja

IFMSA-Poland Oddział Warszawa 

Brakuje ci motywacji? Nie wiesz, jak zmobilizować do działania ludzi, z którymi pracujesz? Motywacja to szczególna umiejętność, a świadomość jej istoty rozwiązuje wiele problemów. Przekażemy Ci wiedzę i już na szkoleniu przekonasz się, jak zastosować ją w praktyce!

8) Zasady układania treningu 

Prowadzący: Anna Lipka, WUM

Moda na zdrowy styl życia i aktywność fizyczną przeżywa pełen rozkwit. Wiele osób postanawia samodzielnie zaplanować sobie plan treningowy. W praktyce jednak często okazuje się, że przez brak doświadczenia lub wiedzy z tego zakresu, ćwiczący osiągają słabsze wyniki, niż można by się spodziewać. Uczestnicy tych warsztatów poznają zasady prawidłowego układania planów treningowych, podane w przystępny i logiczny sposób.

9) FDM

Prowadzący: Anna Mosiołek, WUM

Koncepcja FDM definuje sześć zmian patologicznych w obrębie powięzi. Według tej koncepcji każdy uraz układu mięśniowo-szkieletowego składa się z jednej lub kilku zmian patologicznych tkanki łącznej (powięzi, więzadeł, ścięgien). Celem warsztatu jest omówienie zniekształceń powięzi wg Typaldosa. Uczestnicy będą mieli również możliwość praktyczne wykonania na sobie wybranych technik wykorzystywanych w leczeniu dysfunkcji powięzi.

10) Żywa Anatomia

Prowadzący: Dawid Dziedzic, WUM

Metoda polegająca na odniesieniu wiedzy anatomicznej z podręczników, atlasów i sztucznych modeli do ciała człowieka żywego. Wykorzystuje do tego zmysł wzroku, dotyku a także słuchu (opukiwanie). Warsztaty skupiają się na narządzie ruchu człowieka, czyli układzie kostno-stawowym i mięśniowym oraz strukturach bezpośrednio z nim powiązanych jak główne nerwy i naczynia. Dodatkowo obejmują elementy badania manualnego narządów wewnętrznych. 

11) Zastosowanie podstawowych technik osteopatycznych i anatomii palpacyjnej pod kontrolą USG

Prowadzący: Michał Dwornik, Wojciech Ruciński - Sutherland Medical Center oraz Wydział Medycyny Osteopatycznej, Wyższa Szkoła Medyczna w Podkowie Leśnej

Warsztat będzie miał charakter pokazu technik na tkankach miękkich: powięzi powierzchownej, głębokiej, przegrodach mięśniowych i pniach nerwów obwodowych. Wszystkie techniki będą wykonywane pod kontrolą USG w celu wyboru odpowiedniej techniki osteopatycznej, precyzyjnego ustalenia miejsca  i  kierunku wykonywania zabiegu. Zostanie pokazany sposób oceny skuteczności terapeutycznej przy użyciu obiektywnej  metody - badania USG.

ZałącznikWielkość
PDF icon rozklad_warsztatow.pdf116.22 KB