Warsztaty


WARSZTATY

08.04.2017r.

Informujemy, że zgłoszenia na warsztaty będą przyjmowane do 31.03 do godziny 21.00. 

Ruszamy z rejestracją na sobotnie (8.04) WARSZTATY !

- uczestnicy zostaną zakwalifikowani na maksymalnie 2 warsztaty, 

- informacja o kwalifikacji zostanie przekazana do 31.03 mailowo,

- liczy się kolejność zgłoszeń,

- liczba miejsc ograniczona,

- obecność na warsztatach należy potwierdzić w piątek (7.04)  na Konferencji w godzinach 11:00-13:00 !

- wszystkie zajęcia odbywają się w Zakładzie Rehabilitacji w Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym WUM.

Link do formularza:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdcvWb1yEopFIFBDyQT836ibExxbtlJ...

Serdecznie zapraszamy !


Pilates

9:00 - 10:00

Pilates to system ćwiczeń fizycznych, który powstał na początku XX wieku. Josef Pilates opracował ten system ćwiczeń, mając na celu rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała. System pilates to połączenie jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych. Według założeń Pilatesa, metoda ta przyczyniać się ma do: wzmocnienia mięśni bez ich nadmiernego rozbudowania, odciążenia kręgosłupa, poprawy postawy, uelastycznienia ciała, obniżenia poziomu stresu oraz ogólnej poprawy zdrowia osób ćwiczących. Pilates znajduje swoje zastosowanie również w fizjoterapii, szczególnie polecany dla pacjentów z dolegliwościami bólowymi dolnego odcinka kręgosłupa.

Prowadzący: mgr Anna Sobianek

 

NIE nowotworom u dzieci – Rodzicu, dostrzeż objawy

10:35 - 11:35

Gdyby nowotwory dziecięce były rozpoznawane we wczesnych stadiach, ich wyleczalność mogłaby sięgać nawet 100%! Ta idea zainspirowała twórców projektu do rozpowszechniania wiedzy o objawach nowotworów wieku dziecięcego. Podczas krótkich wykładów opowiadamy o tym, jak może rozpoczynać się choroba w organizmie dziecka. Zapoznajemy się z objawami, które są podstępne i mało specyficzne, takimi jak na przykład długotrwałe stany gorączkowe bez uchwytnej przyczyny, zmiany zachowania, czy nagłe powiększenie brzuszka. Dowiadujemy się, na co zwracać uwagę, by jak najlepiej chronić dziecko oraz gdzie zawsze można uzyskać pomoc. Naszymi odbiorcami są nie tylko rodzice – każda osoba mająca kontakt z dziećmi wyniesie z wykładu porcję wartościowej, praktycznej wiedzy. Pamiętajmy, że nowotwory u dzieci są wysoce uleczalne – około 75% małych pacjentów uzyskuje trwałe wyleczenie. Naszym celem jest sprawienie, by te statystyki były jeszcze lepsze! Projekt jest realizowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA – Poland we współpracy z Fundacją im. Ronalda McDonalda.

Prowadzący: Aleksandra Kledyńska IFMSA Poland

 

Badanie screeningowe młodego sportowca na przykładzie zawodnika uprawiającego piłkę nożną

9:00 - 10:30

Warsztat podzielony będzie na dwie części: teoretyczną i praktyczną.
Część teoretyczna:
- charakterystyka uprawianej dyscypliny sportowej
- wpływ piłki nożnej na organizm młodego sportowca
- najczęściej występujące urazy i problemy u młodych zawodników
- omówienie składowych części badania
Część praktyczna:
- badanie screeningowe młodego sportowca

Prowadzący: mgr Łukasz Dworakowski

         

Kręgosłup to podstawa - ergonomia kręgosłupa a jego mobilność

14:00 - 15:30

               Co to jest ergonomia i dlaczego jest coraz ważniejsza?

               Schorzenia powiązane z pracą

               Ergonomia w życiu codziennym i w pracy

               Nowoczesne rozwiązania ergonomiczne

               Jak i po co edukować pacjentów?

 Prowadzący: dr n.med. Tomasz Chomiuk

 

BodyART

12:50 - 13:50

Nowy trend w świecie fitness, stworzony przez Roberta Steinbachera. Trening z rodziny Body and Mind, funkcjonalny, angażujący całe ciało, a poprzez dobór odpowiednich ćwiczeń z grupy: 
-siła i świadomość
-terapeutyczne
-inspirowane jogą

pozwala skupić się na technice ruchu, co owocuje większym zaangażowaniem w każdy trening, podnosi wydolność i siłę. BodyART łączy pozycje treningowe z klasycznymi technikami oddechowymi dla synergii pochodzącej z połączenia treningu fizycznego z mentalną relaksacją.

Prowadzący: mgr Magda Kosmala

 

Pozytywne testy neurodynamiczne w obrębie kończyny górnej a terapia manualna kręgosłupa szyjnego

14:00 - 16:00

Objawy neurodynamiczne wskazują na podrażnienie nerwów obwodowych. Zwykle oznacza to wydłużenie prognozy pacjenta. Skuteczna terapia wymaga skutecznej diagnozy. Podczas warsztatów omówimy i przećwiczymy testy neurodynamiczne dla kończyny górnej i techniki manualne dla kręgosłupa szyjnego wykorzystywane w leczeniu tych dolegliwości.

Prowadzący: dr n. biol. Zbigniew Wroński

 

Fizjoterapia ręki spastycznej z funkcją chwytną – dynamiczne ortezy Saebo

12:50 - 13:50

Celem warsztatu jest przedstawienie innowacyjnej  terapii ręki spastycznej o unikalnej funkcjonalności dla pacjentów neurologicznych. Pokazane zostaną najnowocześniejsze rozwiązania dla chorych o różnym stopniu deficytu neurologicznego oraz przykłady ćwiczeń wykorzystujących możliwości dynamicznych ortez. Poruszone zostaną również aspekty profilaktyki ręki spastycznej jej zasad stosowania i wskazań w przypadku problemu zaburzeń kontroli napięcia mięśniowego o charakterze spastyczności.

Prowadzący: mgr Jacek Czarnek

Wpływ ciąży, porodu oraz okresu noworodkowego na człowieka – ćwiczenia palpacyjne do wybranych wzorców okołoporodowych i pourodzeniowych u osób dorosłych

10:45 - 12:45

Wpływ ciąży, porodu oraz okresu noworodkowego na człowieka. Rozpoznawanie pozycji ułożenia dziecka w trakcie porodu i ich wpływu na organizm człowieka. Poród może prowadzić do powstania wzorców kompresyjnych oraz lezji u noworodka. Wzorce te również nierzadko pozostają rozpoznawalne w późniejszym wieku. Stwierdzono, iż u noworodków, które utrzymują przez dłuższy czas nieprawidłowe pozycje ciała przed-, okołoporodowe- oraz pourodzeniowe, mogą one prowadzić do asymetrii czaszki oraz systemu mięśniowo-szkieletowego. Warsztat ma na celu wspólne rozpoznanie takich wzorców oraz ich palpację.

Prowadzący: Sabine Hansen D.O.

 

Aktywność fizyczna kobiet w ciąży z wykorzystaniem elementów fizjoterapii

10:35 - 12:35

Aktywność fizyczna to nieodłączny element stanu błogosławionego, ponieważ w odpowiedni sposób może pomóc przygotować się do rozwiązania. Odpowiednio dawkowany i programowany wysiłek potrafi nie tylko w tym czasie odpowiednio przygotować ciężarną do porodu, ale także uniknąć wielu komplikacji związanych ze zmianą położenia środka ciężkości. Warsztat służyć będzie poszerzeniu wiedzy z zakresu odpowiedniej diagnostyki oraz analizy ruchu kobiet w ciąży, a następnie wykorzystanie tych informacji w umiejętnie prowadzonej aktywności fizycznej. Zostaną poruszone również zagadnienia dotyczące najczęściej pojawiających się dolegliwości z zakresu narządu ruchu, które niejednokrotnie towarzyszą ciężarnej przez okres 9 miesięcy.

Plan:

      Wstęp - fizjologia, patofizjologia

      Analiza i diagnostyka narządu ruchu

      Elementy szkoły rodzenia w ujęciu fizjoterapeutycznym

      Omówienie jednostek chorobowych oraz modyfikacja terapii standardowej

      Kreowanie aktywności fizycznej w zależności od wieku ciąży i stanu zdrowia ciężarnej

      Zajęcia pokazowe

 

Prowadzący: mgr Dorota Saganowska