Webinary

WEBINARY 2023

XVI WIOSNA Z FIZJOTERAPIĄ
Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa
„Fizjoterapia w Sporcie”
Warszawski Uniwersytet Medyczny
12, 19, 22 kwietnia 2023, Warszawa

a

Tytuł: Fizjoterapia w sporcie, czyli rola fizjoterapeuty podczas Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich
Prowadzący: mgr Mateusz Potoczny oraz mgr Aleksander Wieteska

Podczas webinarów dowiecie się nie tylko jak wygląda praca fizjoterapeuty podczas Igrzysk, ale również jak wygląda współpraca trenera i fizjoterapeuty, jak bardzo ta praca obciąża czasowo oraz z jakimi kontuzjami najczęściej można się spotkać. Poznacie odpowiedzi na pytania z dwóch perspektyw. Jak wiele je różni? A może nie tak dużo jak się powszechnie sądzi.
Czy ktoś z Was wiąże swoją przyszłość z medycyną sportową? Z webinarów dowiecie się również jak stawiać pierwsze kroki w pracy, aby móc pracować z czołowymi polskimi sportowcami oraz jak różni się praca z osobami z niepełnosprawnością fizyczną.

a

Tytuł: Kompleksowa fizjoterapia pacjentów z gonartrozą leczonych osteotomią podkolanową

Prowadzący: mgr Andrzej Kępczyński 

Osteotomia piszczeli HTO (high tibial ostetomy) jest metodą ortopedycznej korekcji osi kończyny dolnej celem powstrzymania rozwoju zmian zwyrodnieniowych st. kolanowego. Przedstawiona zostanie Fizjoterapia przed i po osteotomii podkolanowej. Wyjaśnione zostaną cele i wskazania do osteotomii podkolanowej, a także protokoły postępowania pooperacyjnego zawierające metody terapii manualnej oraz trening siłowy zalecany pacjentom po HTO. 

a

Tytuł: Pacjenci ze złamaniami zmęczeniowymi – zarządzanie kliniczne

Prowadzący: mgr Artur Mohr

Złamania zmęczeniowe to problem dotykający sportowców i osoby trenujące amatorsko dla własnych wyczynów. Postępowanie ortopedyczne i fizjoterapeutyczne pozornie proste opiera się zazwyczaj na leczeniu problemu pomijając całkowicie etiologię powstania złamania. Nie jest to zaskoczeniem w świetle dowodów, które sugerują, że specjaliści mają powszechny problem z identyfikacją składowych świadczących o rzeczywistych rdzennych przyczynach złamań zmęczeniowych. Samo leczenie oparte jedynie o składowe czasu i objawów nie jest tym co jedynie powinniśmy oferować pacjentowi.

Ten pozornie prosty problem, aby był dobrze zaopiekowany wymaga świadomości pułapek diagnostycznych i znacznie bardziej rozwiniętego modelu leczenia/rehabilitacji niż powszechnie się stosuje. Wykład poruszy rzeczywiste wyzwania związane z postępowaniem klinicznym w problematyce złamań zmęczeniowych.