Warsztaty
WARSZTATY 2023
XVI WIOSNA Z FIZJOTERAPIĄ
Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa
„Fizjoterapia w Sporcie”
Warszawski Uniwersytet Medyczny
12, 19, 22 kwietnia 2023, Warszawa
a
Temat warsztatu: Return to activity, Return to sport, Return to performance, czyli protokół powrotu do sportu pacjentów z przewlekłmi dolegliwościami bólowymi rejonu pachwiny.
Prowadzący: mgr Marcin Bator
Urazy przeciążeniowe rejonu pachwiny to jeden z najczęstszych problemów mięśniowych w sporcie. Leczenie tego rejonu stanowi bardzo często trudność ze względu na skomplikowany mechanizm urazu obejmujący bardzo wiele czynników. Podczas warsztatu zostanie przedstawione kompleksowe podejście do pracy z pacjentem z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi rejonu pachwiny z perspektywy fizjoterapeuty sportowego. Zwrócona zostanie również uwaga na kompleksowe badanie, terapię manualną, protokoły ćwiczeń w oparciu o EBM (Evidence-based medicine) oraz profilaktykę urazów tego rejonu.
a
Temat warsztatu: Rola rehabilitacji u pacjentów po uszkodzeniu całkowitym oraz rekonstrukcji ścięgna Achillesa w ujęciu ultrapraktycznym.
Prowadzący: mgr Rafał Hildebrandt
Ciekawi Was terapia blizny, a może chcecie poznać tajniki obsługi USG?
Podczas warsztatów skupimy się na fizjoterapeutycznym podejściu do zagadnienia w najszerszym tego słowa znaczeniu. Począwszy od rehabilitacji bezpośrednio po operacji, przez terapie manualna okolicy stawu skokowego oraz terapie blizny z użyciem aparatu USG, a kończąc na treningu motorycznym, analizie biomechanicznej oraz powrocie do sportu.
a
Temat warsztatu: Jak badać bark i oceniać postępy w terapii.
Prowadzący: dr Krzysztof Guzowski
Proces leczenia musi być poprzedzony rzetelnym badaniem. Badanie barku jest punktem wyjścia dla zidentyfikowania mocnych i słabych stron narządu ruchu tego rejonu ciała Pacjenta. Po przeanalizowaniu źródła bólu, a przynajmniej określeniu ruchów i pozycji prowokacyjnych, ocenie jakości struktury okolicznych tkanek, siły mięśniowej, zakresów ruchu, kontroli motorycznej, stabilizacji czynnej i wzorca oddechowego, możemy wyznaczyć cele terapii i kontrolować jej przebieg. Zapraszamy na warsztaty, podczas których Pan Doktor przeprowadzi Was przez ten proces.
a
Temat warsztatu: Powrót do biegania po porodzie
Prowadząca: mgr Monika Grzegorzewicz
Nie ma konkretnych wytycznych, które standaryzowałyby program rehabilitacji dla kobiet, które chcą wrócić do biegania po urodzeniu dziecka. Dolegliwości z układu mięśniowo-szkieletowego, nietrzymanie moczu, rozstęp mięśni prostych brzucha oraz obniżenie narządów miednicy mniejszej to powszechne schorzenia wśród biegaczek po porodzie. Wzrasta świadomość i zrozumienie znaczenia bezpiecznego powrotu do aktywności po porodzie w kontekście zapobiegania i leczenia tych „powszechnych, ale nienormalnych” dolegliwości.
Warsztat został przygotowany w oparciu o najlepsze dostępne badania naukowe oraz opinie znanych praktyków z zakresu uroginekologii. Celem zajęć jest przybliżenie tematyki fizjoterapii poporodowej w aspekcie wznowienia treningów biegowych oraz zwrócenie uwagi na odpowiednią diagnostykę i objawy, które mogłyby sugerować brak gotowości pacjentki i wskazać odpowiednią ścieżkę postępowania.